• Museum
  • Tweede Wereldoorlog
  • Kinderen
museum

Gezocht: materiaal voor tentoonstelling over voetbal in de oorlog

(24-11-2008) Vanaf 29 april 2009 is in het Verzetsmuseum Amsterdam een tentoonstelling over voetbal tijdens de Tweede Wereldoorlog te zien. Veel mensen zijn verbaasd als ze horen dat er tijdens de oorlog werd gevoetbald.

Populair
De oorlogsjaren worden vooral geassocieerd met onderdrukking, verzet, jodenvervolging, armoede en honger. En dat terwijl het voetbal in Nederland tijdens de oorlog populairder was dan ooit tevoren: tienduizenden Nederlanders sloten zich aan bij een sportvereniging en het publiek in de stadions verdubbelde. Voetbal bood afleiding van de oorlogsellende.

Quick voetbalschoenen
klik op foto voor vergroting
Gevolgen van de bezetting
Maar ook het voetbal werd getroffen door de maatregelen van de Duitse bezetters: joden mochten geen lid meer zijn van voetbalverenigingen, voetballers moesten naar Duitsland voor de Arbeidsinzet of doken onder, door de schaarste is het moeilijk om aan voetbalschoenen en ballen te komen, en ook in het stadion ging het luchtalarm af en werden razzia’s gehouden. Het verhaal over voetbal in oorlogstijd zit vol spannende en verdrietige, maar ook gelukzalige momenten.

Voetbalmateriaal
Voor de tentoonstelling is het Verzetsmuseum Amsterdam op zoek naar oude voetbalschoenen, ballen, shirts, bekers, medailles, scheenbeschermers, entreekaartjes, lidmaatschapskaarten, foto’s en ander voetbalmateriaal uit de Tweede Wereldoorlog.

Martha Bakker, conservator
Heeft u zelf nog spullen of kent u verzamelaars, bel 020 620 25 35 en vraag naar Martha Bakker of mail naar mbakker@verzetsmuseum.org.

Meer informatie over voetbal in Nederland tijdens de Tweede Wereldoorlog: De vergeten geschiedenis van het Nederlands elftal tot 1974. Matty Verkamman vertelt het verhaal vanaf 1905op VPRO /Geschiedenis.

Zie op deze Verzetsmuseum-site het verhaal van Foke Waterman. Zij vertelt over de voetbalfoto van haar vader; het enige dat zij nog van hem heeft.


Trefwoorden: anti-joodse maatregelen - Duitse propaganda - hongerwinter